3 کاربرد شگفت انگیز و متنوع هیدروکسید سدیم

سدیم هیدروکسید چیست؟

هیدروکسید سدیم (NaOH) جامد، سفید و بی بو است. این عنصر دشوینده ای قوی است و شاید بیشتر در مواد شیمیایی تمیز کننده اجاق گاز و اجاق گاز ظاهر می شود. هیدروکسید سدیم در هنگام تماس باعث سوختن پوست می شود و در صورت بلعیدن باعث آسیب جبران ناپذیری می شود. با این حال، هیدروکسید سدیم مورد تایید FDA  است و به طور کلی ایمن شناخته می شود. برخی از کاربردهای هیدروکسید سدیم که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد شامل منسوجات، صابون و محصولات پاک کننده، کاغذ، فرآوری آلومینیوم، نفت و تولید سفید کننده می باشد.
این ماده شیمیایی از طریق الکترولیز سنتز می شود که در آن تجزیه شیمیایی با عبور جریان الکتریکی از محلول کلرید سدیم (که معمولاً به عنوان نمک خوراکی شناخته می شود) برای تولید هیدروکسید سدیم و گاز کلر حاصل می شود.مشخصات هیدروکسید سدیم:

چگالی هیدروکسید سدیم: 2.13 گرم بر سانتی متر مکعب
نام‌های متداول سدیم هیدروکسید: سود سوزآور، لیمو، سودا لی، و هیدرات سدیم
نقطه ذوب هیدروکسید سدیم: 604.4 درجه فارنهایت
نقطه جوش هیدروکسید سدیم: 2530 درجه فارنهایت
جرم مولی هیدروکسید سدیم: 39.997 گرم در مول


کاربردهای رایج سدیم هیدروکسید:

1. هیدروکسید سدیم برای تمیز کردن
قدرت هیدروکسید سدیم برای استفاده در تمیز کردن در توانایی آن در تبدیل چربی سخت و تجمع چربی - که به انسداد مجراها نسبت داده می شود - به صابون قابل حل است. سدیم هیدروکسید به دلیل دسترسی، مقرون به صرفه بودن، سهولت تشخیص و دفع در صنعت تمیز کردن برتری دارد. هنگامی که به عنوان یک ماده تمیز کننده استفاده می شود، استفاده کنندگان باید احتیاط کنند، زیرا این ماده شیمیایی قادر به سوزاندن پوست انسان است و در صورت استنشاق یا بلعیدن، آسیب های داخلی شدیدی ایجاد می کند. 

 

در مقیاس کوچک، هیدروکسید سدیم با حذف پروتئین ها و اسیدهای نوکلئیک اعتبار دارد و در عین حال اکثر ویروس هایی را که با آنها در تماس است غیرفعال می کند. این ماده شیمیایی همچنین مخمرها، قارچ ها و اندوتوکسین ها را از بین می برد. به دلیل کارایی آن در حذف میکروارگانیسم ها، هیدروکسید سدیم معمولاً در صنعت پزشکی به عنوان یک جزء مهم بهداشتی استفاده می شود.


2. هیدروکسید سدیم برای مصارف دارویی
با توجه به اینکه سدیم هیدروکسید به عنوان یک ماده پاک کننده به شدت مورد استفاده قرار می گیرد و برای انسان مضر است، استفاده همه جانبه از آن به عنوان یک جزء دارویی ممکن است شما را شگفت زده کند. کانسایدرین هیدروکسید سدیم جزء مسکن‌های معمولی، تکه‌ای از پازل در ایجاد داروهای ضد انعقاد است و در نسخه‌های نگهداری کلسترول استفاده می‌شود. برخی از نسخه های رایج از جمله هیدروکسید سدیم به عنوان یک ماده غیر فعال عبارتند از: آسپرین کم آسپرین، سیکلوبنزاپرین هیدروکلراید با رهش طولانی، دیکلوفناک سدیم و میزوپروستول با رهش تأخیری، دیوالپروکس سدیم تأخیر رهش، دیدانوزین، اداربی کلر، نکسیوم و سوئد.

3. هیدروکسید سدیم برای زیبایی
در رقت های کوچک (5%)، هیدروکسید سدیم معمولاً در محصولات زیبایی زیر یافت می شود:

اسپری مو
عطرها
صابون سازی
پودرهای پا
رنگ مو
آرایش
محصولات مراقبت از ناخن
شامپوها
محصولات اصلاح
مواد موبر
روغن های ضد آفتاب
صاف کننده های شیمیایی مو

گنجاندن هیدروکسید سدیم در بسیاری از محصولات زیبایی به توانایی آن در تثبیت سطوح pH نسبت داده می شود. گنجاندن هیدروکسید سدیم در محصولات مو، محیط اسیدی کمتری را برای پوست سر، پوست و مو ایجاد می کند. اثر تسطیح هیدروکسید سدیم به تنظیم تأثیرات خارجی که ممکن است سطح pH سالم را تغییر داده باشد، کمک می کند. یک مثال معمول، مخلوطی از روغن های باقیمانده روی دست است که پس از استفاده به محصول حالت دهنده معرفی می شود.

ترجمه از وبسایت noahchemicals